Przemysł
Większość zakładów przemysłowych zlokalizowana jest w Suwałkach, w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Na rynku regionalnym funkcjonują liczące się zakłady przetwarzające mleko. Na terenie powiatu suwalskiego przetwórstwem mleka zajmuje się Spółdzielnia Mleczarska "ROSPUDA" w Filipowie, skupująca około 13 mln litrów mleka rocznie z powiatów suwalskiego i gołdapskiego. Specjalizuje się w produkcji wyrobów tradycyjnych. Pomimo tego, że SM "Rospuda" jest najmniejszą w województwie podlaskim, jej sery twarde i masło cieszą się dużym uznaniem i były wielokrotnie nagradzane m.in. Podlaską Marką Roku 2005.
Większym, wiodącym odbiorcą mleka z Suwalszczyzny jest Spółdzielnia Mleczarska "SUDOWIA" w Suwałkach, odbierająca od lokalnych dostawców ogółem 51, 876 mln litrów mleka, rolnicy z powiatu suwalskiego dostarczają 72,5% ogólnego skupu Spółdzielni. SM "SUDOWIA" znajduje się na liście 56 zakładów mleczarskich w Polsce z prawem segregacji mleka oraz możliwością sprzedaży swoich wyrobów na rynki unijne. Wszystkie wyroby "SUDOWII" są wyróżnione znakiem promocyjnym "ZIELONE PŁUCA POLSKI".
W powiecie suwalskim, działają niewielkie ubojnie współpracujące z lokalnymi hodowcami, które prowadzą dystrybucję swoich wyrobów nawet na terenie całego kraju. Są to: Zakład Rzeźniczy "ALIG" w Jeleniewie, PPHU "STAN" Rzeźnia w Poddubówku, Rzeźnia "GUB" w Poddubówku Spółka Jawna. Największym odbiorcą surowca na rynku regionalnym są zakłady mięsne, głównie ZM "MAZURY" w Ełku.
Istotną rolę w przetwórstwie rolno-spożywczym pełni "Animex Grupa Drobiarska" Sp. z o.o. w Suwałkach pozyskujący kurczęta i gęsi od 16 dostawców z terenu powiatu suwalskiego, współpracujący z trzema wylęgarniami lokalnymi. Zakład należy do światowej czołówki w produkcji zdrowej i bezpiecznej żywności najwyższej jakości i jest jednym z najnowocześniejszych przedsiębiorstw w branży drobiarskiej w Polsce.
Silną gałęzią gospodarki na Suwalszczyźnie jest również sektor drzewny - głownie tartaczny i meblarski.
Na terenie powiatu suwalskiego funkcjonuje przemysł wydobywczy, głównie kruszyw naturalnych. Udokumentowano występowanie 47 złóż kopalin naturalnych o zasobności 530 mln ton, które są eksploatowane przez kilka zakładów wydobywczych.
Powiat suwalski jest obszarem o potencjalnie korzystnych warunkach rozwoju energetyki wiatrowej. Polodowcowe wzgórza i rozległe przestrzenie sprzyjają osiąganiu dużych prędkości wiatru (średnia roczna 6-7 m/s). Samorząd Powiatu posiada studium wykonalności budowy 4 farm wiatrowych o łącznej mocy 54 MW (ponad 30 elektrowni). W północnej części powiatu, rejonie najwyższych wzniesień (Góra Rowelska 298 m n.p.m.) prywatni inwestorzy rozpoczęli już pozyskiwanie energii wiatrowej z sześciu siłowni wiatrowych o łącznej mocy 1800 kW.
Uwarunkowania gospodarcze, kulturowe a przede wszystkim przyrodnicze - 46% powierzchni powiatu stanowią obszary chronione, wskazują, że szansą i przyszłością regionu jest rozwój zrównoważony a zwłaszcza turystyka.