Partnerska wizyta w Powiecie Müritz
W dn. 8-11 października, na zaproszenie strony niemieckiej, siedmioosobowa delegacja Powiatu Suwalskiego odwiedziła Powiat Müritz. Wizyta miała na celu zapoznanie się z aktualną sytuacją społeczno-gospodarczą regionu oraz jego rozwojem turystycznym.
Obok zwiedzania Ponadregionalnego Centrum Kształcenia (ÜAZ) czy Muzeum Heinricha Schliemanna (odkrywcy Troi) w Ankershagen uczestnicy delegacji poznali najnowszą inwestycję turystyczną regionu - Müritzeum. Muzeum poświęcone jest głównie przyrodzie regionu Müritz, pełni funkcję poznawczą, edukacyjną, a przede wszystkim ma za zadanie dynamizować ruch turystyczny w regionie. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z inicjatywy prywatnego fundatora oraz władz samorządowych Powiatu Müritz przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.
Od otwarcia w sierpniu 2007 r. do końca września 2008 r. Müritzeum odwiedziło ponad 300 tys. gości. Dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego Jacek Łoziński z uwagą przyglądał się inwestycji, a przedstawiciele Powiatu Müritz i Müritzeum zadeklarowali pomoc merytoryczną przy realizacji podobnego obiektu na terenie WPN.
Ciekawą częścią programu była prezentacja Hotelu am Tiefwarensee w Waren. Hotel jest częścią powiatowej spółki, która zajmuje się pracą z ludźmi upośledzonymi umysłowo. Oprócz usług hotelarskich i gastronomicznych zajmują się oni również pielęgnacją przyhotelowego ogrodu i zieleni miejskiej w Waren. Było to ważne doświadczenie, gdyż Ośrodek Wsparcia w Lipniaku rozwija się w podobnym kierunku i pewne wzory, mimo odmiennego prawa, można przenieść na polski grunt.
Kolejnego dnia w towarzystwie starosty Müritz, Bettiny Paetsch zwiedzano największe przedsiębiorstwo w regionie - fabrykę śrub okrętowych MMG. Przy okazji omawiano problemy lokalnego rynku pracy, które u obu partnerów są podobne i wiążą się z dużą emigracją młodych ludzi do lepiej rozwiniętych regionów Europy. 70% młodych mieszkańców Müritz deklaruje chęć wyjazdu do pracy do zachodnich landów Niemiec. Ten temat również był okazją do wymiany doświadczeń i prezentacji rozwiązań.
Rozwijająca się turystyka wędkarska i karty wstępu do Parku Narodowego Müritz jako pakietu usług transportowych (specjalny autobus do przewozu osób i rowerów oraz prom) to tematy, na które dyskutowano w czasie zwiedzania najatrakcyjniejszych miejsc regionu. Ekskluzywne prywatne gimazjum z internatem czy też przydomowy minibrowar były ciekawostkami, które pokazywały odmienność warunków społecznych i gospodarczych na Suwalszczyźnie i w Müritz. Jednak podsumowujące spotkanie doprowadziło obie strony do przekonania, że niezależnie od warunków w jakich funkcjonują samorządy mamy podobne problemy, które łatwiej rozwiązywać wspólnie.