6 września w Dowspudzie odbyła się impreza ph. "Święto Plonów 2015". Tradycyjnie, już po raz dziesiąty, w zabytkowym kompleksie pałacowo- parkowym gen. hr. Paca w pierwszą niedzielę września, świętowaliśmy
zakończenie żniw w powiecie suwalskim.
Uroczystości Powiatu Suwalskiego i Gminy Raczki rozpoczęła msza święta polowa.
Następnie wpisany w tradycję polskiej wsi odbył się obrzęd dożynkowy i symboliczne dzielenie się chlebem jako podziękowanie za zebrane plony i wdzięczność rolnikom i ich
rodzinom za ciężką całoroczną pracę. Funkcję tegorocznych starostów dożynek pełnili Państwo Ewa i Romuald Kwiatkowscy z Sidor.
W części
oficjalnej Zarząd Powiatu w Suwałkach uhonorował wyróżniających się
rolników z powiatu suwalskiego. Pamiątkowym medalem im. gen. hr.
Ludwika M. Paca za osiągnięte w gospodarstwie wyniki produkcyjne oraz za
wyróżniającą się w swoim środowisku postawę społeczną, uhonorowani
zostali:
Ewa i Romuald Kwiatkowscy z Sidor, gm. Raczki prowadzą gospodarstwo od 1998 roku.

Gospodarują na powierzchni 23 ha. Specjalizują się w produkcji trzody chlewnej w cyklu otwartym i hodowli koni rasy polski koń zimnokrwisty. Rocznie sprzedają 4200 tuczników. Aktualnie posiadają 17 koni, w tym 10 klaczy. W 2014 roku ogier Szrek z hodowli Romualda Kwiatkowskiego zdobył tytuł wice-czempiona w kategorii ogierów dwuletnich, a w 2015 roku klaczka Jaga zajęła 3 miejsce w kategorii klaczy rocznych na Ogólnopolskiej Wystawie Koni Zimnokrwistych w Kętrzynie. Pan Romuald Kwiatkowski od 2014 roku jest radnym Rady Gminy Raczki.
Państwo Anna i Henryk Piotr Brankiewicz, zam. Bakałarzewo, gm. Bakałarzewo

Prowadzą gospodarstwo od 1992 roku. Gospodarują na powierzchni 48 ha. Specjalizują się w produkcji mleka i chowie bydła opasowego. Obecnie stado bydła liczy 50 szt., w tym 30 krów o średniej wydajności 5000 kg mleka. W roku kwotowym 2014/2015 sprzedali 90 tys. kg mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Olecku. Ponadto rocznie sprzedają 10 ton żywca wołowego. Pan Henryk Piotr Brankiewicz drugą kadencję jest członkiem Rady Sołeckiej.
Państwo Jadwiga Grzybowska - Szymanowska i Piotr Szymanowski, zam. Nowe Motule, gm. Filipów

Prowadzą gospodarstwo od 1993 roku. Gospodarują na powierzchni 50 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Obecnie utrzymują 47 sztuk bydła, w tym 30 krów o średniej wydajności 7000 kg mleka. Stado jest objęte oceną użytkowości mlecznej. W roku kwotowym 2014/2015 sprzedano 160 tys. kg mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Olecku.
Państwo Jadwiga Grzybowska - Szymanowska i Piotr Szymanowski są członkami zespołu śpiewaczego Rospuda z Filipowa. Pani Jadwiga Grzybowska - Szymanowska drugą kadencję pełni funkcję sołtysa.
Państwo Lucyna i Andrzej Siłkowscy, zam. Udziejek, gm. Jeleniewo

Prowadzą gospodarstwo od 2001 roku. Gospodarują na powierzchni 100 ha. Specjalizują się w produkcji mleka i chowie bydła opasowego. Obecnie stado bydła liczy 98 szt., w tym 47 krów o średniej wydajności 7650 kg mleka. Stado jest objęte oceną użytkowości mlecznej. W roku kwotowym 2014/2015 sprzedano 230 tys. kg mleka do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie. Ponadto rocznie sprzedają 23 tony żywca wołowego.
Państwo Zofia i Feliks Podbielscy, zam. Zarzecze , gm. Przerośl.

Prowadzą gospodarstwo od 1985 roku. Gospodarują na powierzchni 70 ha. Specjalizują się w produkcji mleka i chowie bydła opasowego. Obecnie stado bydła liczy 80 szt., w tym 34 krowy o średniej wydajności 7500 kg mleka. Stado jest objęte oceną użytkowości mlecznej. W roku kwotowym 2014/2015 sprzedano 240 tys. kg mleka do Spółdzielni Mleczarskiej Rospuda w Filipowie. Rocznie sprzedają 12 ton żywca wołowego. Pani Zofia Podbielska w 2007 roku została odznaczona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa”.
Państwo Grażyna i Waldemar Wiliwis , zam. Kupowo, gm. Rutka - Tartak

Prowadzą gospodarstwo od 2000 roku. Gospodarują na powierzchni 30 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Obecnie stado bydła liczy 60 szt., w tym 30 krów. W roku kwotowym 2014/2015 sprzedali do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie 120 tys. kg mleka. Średnia wydajność od jednej krowy wyniosła 6000 kg mleka.
Państwo Maria i Krzysztof Jabłońscy, zam. Taciewo, gm. Suwałki

Prowadzą gospodarstwo od 1993 roku. Gospodarują na powierzchni 60 ha. Specjalizują się w produkcji trzody chlewnej w cyklu otwartym i chowie bydła. Rocznie sprzedają 3200 tuczników. Stado bydła liczy 40 sztuk, w tym 10 krów i 30 opasów. W roku kwotowym 2014/2015 sprzedali 50 tys. kg mleka do Spółdzielni Mleczarskiej Sudowia w Suwałkach. Pan Krzysztof Jabłoński czwartą kadencję pełni funkcje sołtysa.
Państwo Alicja i Fabian Dębowscy, zam. Kupowo - Folwark, gm. Szypliszki

Prowadzą gospodarstwo od 1993 roku. Gospodarują na powierzchni 26 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Obecnie stado bydła liczy 40 szt., w tym 22 krowy. W roku kwotowym 2014/2015 sprzedali do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie 100 tys. kg mleka. Średnia wydajność od jednej krowy wyniosła 6000 kg mleka. Pan Fabian Dębowski siódmą kadencję pełni funkcję sołtysa.
Państwo Ewelina i Karol Rudziewicz, zam. Mauda, gm. Wiżajny

Prowadzą gospodarstwo od 2010 roku. Gospodarują na powierzchni 100 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 160 sztuk, w tym 90 krów. W roku kwotowym 2014/2015 sprzedano do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie 520 tys. kg mleka. Średnia wydajność od jednej krowy wynosi 7200 kg mleka. Stado jest objęte oceną użytkowości mlecznej.
Z rąk starosty gratulacje i wyrazy uznania przyjęli także państwo Jadwiga i Zdzisław Sidorek z Żywej Wody (gm. Jeleniewo) – zwycięzcy wojewódzkiego etapu ogólnokrajowego konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.
W konkursie wieńców dożynkowych jury oceniło 23 prace - 4 wieńce dożynkowe tradycyjne, 8 równianek oraz 11 wieńców dożynkowych dowolnych. Pośród zgłoszonych wieńców nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali:
1. w kategorii wieńców dożynkowych tradycyjnych
I nagrodę za wieniec wykonany przez twórców ze wsi Krzemianka z gminy Jeleniewo;
II nagrodę za wieniec wykonany przez twórców z zespołu „Zorniczeńka” z gminy Raczki;
III nagrodę za wieniec wykonany przez twórców z zespołu „Znaroku” z gminy Przerośl ;
2. w kategorii równianek
I nagrodę za równiankę wykonaną przez twórców ze wsi Jeziorki, z gminy Szypliszki;
II nagrodę za równiankę wykonaną przez Teresę Budzińską, z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bakałarzewie;
III nagrodę za równiankę wykonaną przez Czesławę Waszkiewicz z Wołowni z gminy Jeleniewo;
3. w kategorii wieńców dożynkowych dowolnych
I nagrodę za wieniec wykonany przez twórców ze wsi Zusno; z gminy Filipów;
II nagrodę za wieniec wykonany przez uczniów z Zespołu Szkół w Dowspudzie, z gminy Raczki;
III nagrodę za wieniec wykonany przez twórców ze wsi Kupowo Folwark, z gminy Szypliszki
Laureaci czołowych miejsc otrzymali kosze z upominkami oraz dyplomy, sfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach i Spółdzielnię Mleczarską Rospuda w Filipowie.
Oprawę artystyczną Święta Plonów zapewniły zespoły z powiatu suwalskiego. Podczas tegorocznej uroczystości odbyły się eliminacje do 50. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W wyniku przesłuchań jury rekomendowało następujące zespoły i solistów:
- w kategorii zespołów (seniorów): Rodzinny zespół śpiewaczy z Rakowicz z gminy Lipsk; zespół śpiewaczy „Wigranie” z gminy Suwałki;
- w kategorii solistów śpiewaków: śpiewaczkę Annę Andruszkiewicz z Wiżajn; śpiewaka Marcina Lićwinkę z gminy Lipsk;
- w kategorii „Duży –Mały": Przemysława Wierzchowskiego z mistrzynią Beatą Szyszko- Anzulewicz z Rutki-Tartak;
- w kategorii folklor- kontynuacja rekonstrukcyjna: duet wokalny Zuzanna Kozłowska i Magdalena Balewicz; śpiewaczkę Annę Szafranowską z Suwałk.
Tysiące osób wzięły udział jarmarku jadła, rzemiosła i rękodzieła. Duże zainteresowanie budziły pokazy tradycyjnych rzemiosł, wystawa maszyn rolniczych i pokazy zwierząt hodowlanych oraz atrakcje dla najmłodszych.
Dziękujemy za przybycie wszystkim rolnikom i mieszkańcom regionu, posłom, przedstawicielom władz samorządowych szczebla wojewódzkiego i lokalnego, przedstawicielom instytucji rolniczych, służb mundurowych.
Sponsorom dziękujemy za pomoc w organizacji imprezy.
Relacja ze Święta Plonów 2015 w obiektywie www.suwalki24.pl - patrona medialnego tegorocznej imprezy
Wsparcia finansowego udzieliły następujące firmy:
Inter Broker Sp. z o.o. Toruń
ARTPROL Ceckowscy sp. j., Suwałki
Oil – Transfer Development sp. z o.o
Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A
SHIUZ Sp. z o.o. w Bydgoszczy, odział w Olecku
PHU “MEGA – ROL” Piekarski, Augustów
VetOl Przychodnia Weterynaryjna w Olecku
Contractus sp. z o.o. Suwałki
Naprawa i Handel Maszynami Rolniczymi, Marek Siedlecki, Mazurki
Pronar Sp. z o.o. Fabryczny Punkt Sprzedaży Sztabin
Spółdzielnia Mleczarska Rospuda w Filipowie