Wersja Angielska Wersja Litewska 

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Herb Powiatu SUwalskiego

STAROSTWO POWIATOWE
ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
TELEFONY
centrala: +48 87 5659200
fax: +48 87 5664718
bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl

Nasz Powiat

interesanci

Strona Główna »  Poprzednia strona »  Powiatowe Miejsca Przyjazne Rowerzystom (MPRy) na wschodnim szlaku rowerowym Green Velo
drukuj

Powiatowe Miejsca Przyjazne Rowerzystom (MPRy) na wschodnim szlaku rowerowym Green Velo

Dodano dnia: 2015-11-26
Z przyjemnością informujemy, że zgłoszone przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach do systemu MPR dwie atrakcje turystyczne (zarządzane przez Powiat Suwalski):
1/ Trójstyk granic „Wisztyniec” (PL, LT, RU) w Bolciach
2/ Zespół parkowo-pałacowy hrabiego Paca w Dowspudzie
otrzymały rekomendację MPR, czyli Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo.
W załączeniu decyzje rekomendacyjne.

Oznacza to, że obie te powiatowe atrakcje pozytywnie przeszły procedurę weryfikacji, przeprowadzoną przez audytorów szlaku Green Velo i spełniają szereg kryteriów "przyjazności dla rowerzystów", posiadają infrastrukturę i usługi dedykowane turystom rowerowym.

1/ Trójstyk granic „Wisztyniec” (miejsce styku 3 państw: Polski, Litwy i rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego) znajduje się w miejscowości Bolcie k. Wiżajn.
To miejsce jest także granicą między województwem podlaskim, a warmińsko-mazurskim i w związku z tym planowane jest tu usytuowanie specjalnego witacza (symbolu) szlaku Green Velo. Trójstyk położony jest nieopodal linii tego szlaku rowerowego, który na tym odcinku prowadzi nowowybudową, dwukierunkową asfaltową ścieżką rowerową, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 651.
Atrakcją trójstyku jest ozdobny, granitowy słup z godłami 3 sąsiadujących państw i napisem w języku danego państwa. Punkt ten nosi nazwę „Wisztyniec”. Bezpłatne publiczne dojście do niego zapewnia 200 m (asfaltowa) ścieżka pieszo-rowerowa po dawnym pasie granicznym m. Polską a Litwą, a wcześniej droga lokalna (250 m) odchodząca od drogi wojewódzkiej nr 651. Całym tym odcinkiem prowadzi też ścieżka poznawcza „Trójstyk granic – biegun zimna” (z tablicami informacyjnymi).
Po zjeździe z drogi nr 651, w kierunku trójstyku, turystów zaprasza wyposażone w infrastrukturę miejsce obsługi rowerzystów (MOR) oraz powiatowy parking (dla samochodów osobowych i autokarów). Przy parkingu znajduje się oryginalna trójkątna wiata oraz budynek sezonowej toalety (czynna 1V – 20X; wejście po wrzuceniu monety 1 zł do automatu w drzwiach) dostosowanej też dla osób niepełnosprawnych. Nad tablicą informacyjną zamontowana jest szczególna atrakcja – LEDowy wyświetlacz temperatury (jest to obszar polskiego bieguna zimna) i krótkich informacji - które można zobaczyć on-line przez podaną niżej stronę internetową. Dzięki obrazowi on-line, dodatkową atrakcją na parkingu, jest możliwość zrobienia „webfie” (tj. pamiątkowej fotografii poprzez obraz z komputera i łącza on-line). Zarówno na bolciowym parkingu, jak i znajdujących się obok niego MOR, rowerzyści mają do dyspozycji stojaki rowerowe, ławeczki, zadaszone wiaty, kosze na śmieci, informację o najbliższych serwisach rowerowych.
Na stronie: http://www.turystyka.powiat.suwalski.pl/trojstyk-granic-w-bolciach-192.htm znajduje się więcej ciekawych informacji o infrastrukturze turystycznej przy trójstyku, są też do pobrania broszury i mapki o atrakcjach na pograniczu PL-LT-RUS.

2/ Zespół parkowo-pałacowy hrabiego Paca w Dowspudzie
Ta atrakcja turystyczna położona jest przy szlaku kajakowym rzeki Rospudy. Jest tu węzeł kilku szlaków rowerowych i innych (samochodowe, piesze). Od trójstyku w Bolciach prowadzi tu szlak rowerowy oznaczony symbolem R-68 (nosi on nazwę „Fortyfikacji Pozycji Granicznej”, ma długość 63,4 km, w połowie jego długości - w Bakałarzewie - do odwiedzenia jest skansen militarny: udostępniany odpłatnie do zwiedzania schron bojowy z l.1940-44). Dowspuda znajduje się przy trasie S61 (tzw. obwodnica Augustowa), węzeł Raczki.
Zespół parkowo-pałacowy Ludwika Michała Paca w Dowspudzie to jeden z najważniejszych na Suwalszczyźnie obiektów zabytkowych. Zachowały się tu pozostałości XIX-w. pałacu w stylu neogotyku angielskiego i stary dworski park, po którym aktualnie prowadzi krótka ścieżka poznawcza (ok. 1,5 km; można ją przejechać rowerem) wyposażona w ponad 30 tablic informacyjnych. Cały obszar znajduje się w granicach nadzorowanych przez Zespół Szkół im. generała L. M. Paca. Od bramy wjazdowej na teren szkoły do portyku dawnego pałacu prowadzi stara aleja lipowa. W zabytkowej kordegardzie (pierwszy budynek przy bramie) można zobaczyć makietę pałacu z okresu świetności, dostępne są materiały informacyjne o atrakcjach obszaru, informacje o serwisach rowerowych oraz pamiątki, można tam też przenocować (standard hotelowy), wypić kawę i zjeść smaczne domowe wypieki, skorzystać z toalety. W otoczeniu są ławeczki, stojaki rowerowe. Na terenie zespołu są bezpłatne parkingi samochodowe, jest też bezpłatne miejsce rekreacji (siłownia zewnętrzna, plac zabaw dla dzieci) i odpoczynku (altanka z ławeczkami), stojaki rowerowe.
Więcej o walorach Dowspudy: www.historiaozywadzis.powiat.suwalski.pl


Ponadto certyfikacje MPR w kategorii: obiekt noclegowy otrzymały również powiatowe:
- Ośrodek „SOWA” w Lipniaku: http://www.sowa.suwalszczyzna.com.pl
- Internat „Bliźniak” Zespołu Szkół im. Gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie: http://www.zsdowspuda.pl

Na ostateczną certyfikację, w kategorii informacja turystyczna, oczekuje jeszcze Centrum Obsługi Turysty KORDEGARDA w Dowspudzie (www.kordegarda.dowspuda.pl).

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszych MPRów i jednocześnie do odwiedzenia Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. W granicach Powiatu Suwalskiego – od Bolci do Czerwonego Folwarku - znajduje się odcinek tego szlaku o długości ponad 62 km (łącznie z przebiegiem przez miasto Suwałki), w woj. podlaskim - 590 km. Więcej o szlaku przeczytać można na stronie internetowej www.greenvelo.pl

  
BIP
Cyfrowy Urząd Wrót Podlasia
Epuap
Niepełnosprawni
Powiatowy Urzad Pracy
Ośrodek Wsparcia w Lipniaku
SOWA
Zespół Szkół w Dowspudzie
OSTRZEŻENIA i KOMUNIKATY
Jurbarko
Zwiazek powiatow polskich
Wirtualny kraj

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Dowspuda
wrota podlasia
ARR ARES S.A.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

index firm
Fundacja przeds
Ares SA


© 2002-2015 Powiat Suwalski

  Tworzenie stron internetowych ONAVI & KANET.EU